Якісний сучасний освітній простір
Питання збереження закладів освіти як безпечного простору є надзвичайно гострим в умовах сьогодення. Особливо це актуально для закладів, які працюють в очному форматі. Найголовнішим в освіті є безпека учасників освітнього процесу, бо якщо життю та здоров'ю дитини загрожує небезпека – якість освіти втрачає свій сенс. Тому питанню безпечного психологічного, а також якісно розвивального освітнього середовища в ЗДО були присвячені три мої презентації, з якими ознайомилися педпрацівники. Інформація була цікавою, корисною і в деяких питаннях новою, а жваве обговорення аспектів цієї теми допомогло зрозуміти освітянам, які шляхи, форми і методи допоможуть створити належні освітні умови для кожного вихованця.
Всеукраїнська акція "16 днів проти насильства"
Напередодні проведення акції був розроблений план заходів:
План заходів в ЗДО №5 "Іванко"
Відповідно до плану були проведені цікаві форми роботи з дітьми, педагогами і батьками (деякі з них проводила я).
Запрошую вас переглянути створений мною відеозвіт про проведені заходи:
День ментального здоров'я
У Всесвітній день ментального здоров’я, який відзначається 10 жовтня, заведено говорити про проблеми психічного здоров’я в усьому світі. Цей день спрямований на підтримку людей, які не страждають на серйозні відхилення з боку психіки, проте переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами. В Україні, в умовах повномасштабної війни, ми маємо дбати про своє ментальне здоровʼя щодня й щомиті плекати свою стійкість.
Колектив мого садочка також відзначив цей день піклуванням про власний психологічний стан, а також
вихованців та долучився до Всеукраїнського флешмобу-практики «Моментал».
Інструктор з фізичного виховання Вороніна А.В. провела «Руханку сили» з дітьми
старшого дошкільного віку, а я - практику
«Моментал» з педагогами закладу та подарувала їм буклети «Техніки зцілення» і
«Правила здорового сну».
Також я провела профілактичні заняття для дітей молодшого дошкільного віку за програмою «Ментальна квіточка» та старших вихованців за антистресовою програмою «Сонячна країна».
В ході цікавих і емоційнонасичених занять діти виконували дихальні та тілесні вправи, вчилися розуміти свої почуття, радісно взаємодіяли, рухались та розвантажувались.
Метою всіх заходів у цей важливий день є привернути увагу кожного та кожної на важливість ментального здоров’я. Воно в першу чергу залежить від нас та наших рідних. Ми повинні навчитися зберігати стійкість та душевну рівновагу в найскладніших ситуаціях і збагачувати наших дітей таким цінним досвідом збереження і поновлення власних ресурсів.
День Позитиву

Щоб малята зростали оптимістами, потрібно, щоб і дорослі, які поруч з ними, мали сильні внутрішні позитивні ресурси. Тому до Дня Позитиву мною був проведений психологічний квест "Ментальний навігатор" для педпрацівників ЗДО. Педагоги під час цікавої та позитивної подорожі робили зупинки на станціях "Привітальна", "Самопорозуміння", "Рухлива", "Мудра", "Творча", "Загадкова, "Смачна", "Чарівна" та виконували відповідні завдання. Учасники квесту активно працювали, позитивно та плідно взаємодіяли в командах, створили оригінальні і важливі рецепти "Позитивного борщу", поновили власні внутрішні ресурси під час роботи з малюнками-антистресами, рефлексували після слухання "Притчі про храм", розгадували ребуси про ментальне здоров'я, отримали позитиві емоції, компліменти, побажання, та й просто відпочили.
Батьківські зустрічі підтримки (продовження)
Ось і дійшли ми до фіналу наших зустрічей з батьками, в ході яких ми значно підвищили свій рівень стресостійкості, збагатили свій досвід новими знаннями, плідно співпрацювали, розуміючи один одного, отримали безліч приємних та незабутніх вражень.
Шоста зустріч стосувалась проблеми дитячого чутливого
сну та проблеми із засинанням у дітей. Батьки ознайомились з поняттям «Екологія
сну», розповіли про свої ритуали перед сном та повправлялись у заспокійливих
техніках, а ще виготовляли оберіг «Ловець снів». А щоб не забували про свій
власний сон, отримали від мене на згадку буклет «Важливі правила для здорового сну".
На сьомій зустрічі ми обговорювали актуальну тему «Як пояснити дитині, що відбувається і чи варто говорити з дітьми про війну», зрозуміли важливість пояснення дітям сучасних реалій, вчилися бути стійкими і надійними співрозмовниками, визначили свій власний стан тривожності та підвищували свою психологічну пружність під час виконання арт-техніки «Ріка життя», руханки «Сильні», емоційних вправ «Кубик оптиміста» та «Магніт».
В ході дев’ятої зустрічі ми розглядали питання «Як слухати дитину, щоб вона говорила, та як розмовляти з дитиною, щоб вона чула». Зустріч була, як зазвичай, щирою і радісною, ми ділилися досвідом, спогадами, емоціями під час виконання вправ «Уважне вушко» і «Як правильно сказати, замість…», чуттєвої гри «Що я відчуваю сьогодні», ресурсної руханки «Енерджайзер» та інші. Активно попрацювали в командах. Особливий інтерес у батьків викликали пам’ятки позитивного спілкування з дитиною, які вони отримали на згадку.
Емоційно насиченою теплом, ресурсною і дієвою стала наша десята зустріч. Спочатку ми подискутували на тему «Як підтримувати себе та дитину, коли ви змушені були залишити домівку», поділилися досвідом, адже деякі з нас були змушені покинути рідний дім задля безпеки родини, повправлялись в дієвих техніках, плідно порефлексували, розповідаючи про свою «Ресурсну валізку» та під час месенджера «Мої враження», отримали величезні позитивні емоції під час перегляду відеоролика про наші зустрічі «Ми – сила!», вручення подарунків, зокрема оберегів з рецептами щастя, які я виготовила власноруч, та подяк, які батькам вручила директор нашого садочка Євенок В.Д.
Дякуємо всім безмежно за вашу щиру участь, за ваш креатив, досвід, зацікавленість і підтримку. Сподіваюсь, що вам стане в нагоді все, чому ми навчилися на наших теплих зустрічах. Ми пройшли разом цей шлях і ми стали сильнішими! Хай все вам вдається, хай у ваших родинах буде спокій, злагода і позитив. Миру нам усім і перемоги! Бережіть себе!
Психологічні посиденьки "Генератор стресостійкості"
23 травня я запросила педагогів на психологічні посиденьки "Генератор стресостійкості", метою яких було підвищення рівня психологічної пружності, збагачення досвіду колег новими техніками зцілення та створення комфортних умов для дієвої взаємодії. Почали зустріч з позитивної вправи "Кубик оптиміста", виконали м'язову релаксацію за Джекобсоном, плідно та творчо працювали в командах під час створення "Абетки стресостійкості".
Особливо теплим було виконання арт-техніки "Ріка життя", всі діяли разом, пригадуючи приємні моменти свого життя та мріючи про оптимістичне майбутнє. Такі думки та спогади є важливим внутрішнім ресурсом для кожного.
Не забули і про техніку дихання "Свічка-квітка" та отримали масу задовалення від масажу "Їде, їде пан, пан" (на основі народної потішки). А свої світлі побажання написали на крильцях кольорових паперових літачків, які одночасно злетіли вгору. Нехай якнайшвидше вони збудуться...
На прикінці зустрічі учасники отримали і своє особисте побажання із "Торбинки щастя" та дякували один одному за тепло душі, дієву підтримку, поновлення ресурсів та позитивні емоції.
Батьківські зустрічі підтримки
12 квітня розпочались батьківські зустрічі за
проєктом від ЮНІСЕФ та Всеукрїнського фонду "Крок за кроком"
"Підтримка батьків та супровід дітей у надзвичайній ситуації", інструктором яких була я. Метою цих зустрічей є підтримка і допомога батькам, які зможуть отримати новий досвід щодо стабілізації та
збереження позитивного психоемоційного стану, як власного, так і своїх дітей,
розуміння впливу війни на поведінку дорослих і дітей та боротьби зі стресом,
тривожністю, ознайомляться з різноманітними техніками зцілення, а також з дієвими рекомендаціями, порадами щодо
самопідтримки та підтримки рідних, підвищення стресостійкості тощо.
10 травня ми дійшли до екватору наших зустрічей з батьками і кожна зустріч – це незабутні приємні і радісні враження, це наша душевна атмосфера і безмежна теплота, це наші думки, погляди, цінний досвід і нові знання.
На першій зустрічі ми починали знайомитись один з одним, і навіть, з самими собою, зі своїм внутрішнім світом, почуттями. Ми запалили наші позитивні ліхтарики, відчули силу нашого суголосся однодумців, зрозуміли, як впливає війна на дорослих та дітей і як триматися в такий нелегкий час. Тому вдячні собі і кожному за підтримку і силу.
Друга зустріч була насичена техніками зцілення, які зараз нам дуже потрібні. В ході зустрічі кожен з учасників їх спробував на «смак» і тепер може використати в любий час, коли потрібно зняти тривожність, допомогти собі та дітям урівноважити дихання, психоемоційний стан та й просто відпочити.
А щоб не забути про ці дієві техніки, батьки отримали від мене на згадку корисні буклети.

«Як плекати свою стресостійкість: що робити, щоб не вигоріти» - це тема нашої третьої зустрічі, яка була цікава, корисна і захоплива...
Ми продовжили вправлятися в техніках зцілення, гарно попрацювали в командах, складаючи абетку ментального здоров’я, малювали, спілкувалися, відпочивали. А від мене присутні знову отримали подарунок - календарик «Щасливі пружинки», який кожного дня буде нагадувати батькам, як важливо себе берегти.

В ході четвертої зустрічі ми, вже як міцна і душевна спільнота однодумців, розглядали питання дитячої агресії. Було цікаво, творчо і активно.
А особливо корисним став досвід мам, які розповіли під час виконання кейс-технології «Дитина агресує…» про свої підходи, щодо попередження агресії у дітей – є чому повчитися! Тому дякуємо собі, що ми такі є!
Темою п’ятої зустрічі була тема дитячого суму, як його прожити дитині і як дорослим підтримати її. Батьки ділилися своїми почуттями та очікуваннями, вчилися розуміти важливість проживання суму, а особливо вразили своїми командними веселими колажами, на яких зобразили і вантажівку щастя, і веселку життя, розповіли про ті ресурси, які допомагають нам бути радісними і просто щасливими.
А також подарували один одному свої обійманці та поділилися своїми приємними враженнями від зустрічі.
Дуже дякую всім батькам, хто долучився до таких важливих і дієвих зустрічей. Кожен з вас, це - скарб, який потрібно оберігати. Бережіть себе та приходьте на нові зустрічі, у нас ще попереду багато цікавого, корисного і ресурсного. Чекаю на вас!
Далі буде…)
Засідання обласної педстудії
Засідання обласної педстудії
18 січня 2024 року відбулось друге засідання обласної педагогічної студії з теми «Формування ключових компетентностей у дітей дошкільного віку в умовах закладу дошкільної освіти» для педагогічних працівників закладів дошкільної освіти Київської області, який я проводила як один з організаторів та надавала психологічний супровід як практичний психолог закладу.
Традиційно зустріч розпочалася з мого позитивного привітання. А ще більше познайомитись один з одним та пригадати про свої внутрішні ресурси педагогам допомогла асоціативна психологічна хвилинка «Скринька-вподобайка». Разом з гостями діти відпочивали під час рухливої музичної відеохвилинки «Веселі друзі» та під час відеоруханки «Веселі сніговички». Учасники педстудії також мали змогу розумово попрацювати в ході перегляду моїх відеовправ «Поміркуй» та «Перехрестя», а ще позитивно відпочити, виконуючи завдання під час математичної рухливої хвилинки «Веселі цифри».
З відеовправами ви можете ознайомитися на сторінці "Відеовправи для ресурсу".
Засідання спільноти працівників психологічної групи

09 січня відбулось засідання
спільноти працівників психологічної служби Іванківської ТГ, яке я підготувала
та провела на базі Іванківського ЗДО №5 "Іванко". Метою цього заходу було поновлення внутрішніх ресурсів для підтримки та
збереження ментального здоров'я. Присутні мали змогу подивитися профілактичне заняття для
дітей старших груп за антистресовою програмою "Сонячна країна",
поповнили свої ресурсні валізки новими техніками щодо психологічної
самопідтримки та підтримки всіх учасників освітнього процесу (емоційна вправа
"Радісна зустріч", вправа-індикатор "Моя свічка",
арт-вправа "Іменний оберіг", відеовправи-руханки, вправа
"Парасолька сили"), отримали буклети з комплексами вправ на зняття
тривожності, а також позитивні враження та емоції.
16 днів проти насилля
Дитинство — найкраща пора в кожної людини, спогади про яку ми пронесемо через усе своє життя. І так важливо, щоб ці згадки були приємними і щасливими, сповненими маминої ласки, батьківської турботи, яскравих посмішок і сонячного тепла. Змінити наш світ і зробити його добрішим лише за декілька днів не вдасться нікому, але можна принаймні спробувати зменшити кількість зла та завжди пам’ятати, що добро бумерангом повернеться до кожного, хто його дарує.
У рамках Всеукраїнської кампанії “16 днів без насильства” в дитячому садку був проведений правовий фреш "Ми знаємо свої права". Саме для нього я зробила тематичну руханку "Малятам про права", яка допомогла дітям закріпити свої знання про права та обов'язки.
Для педагогів провела дискусію-роздум «Торгівля людьми: нові виклики» , в ході якої учасники дискутували, доводили свою думку, закріпили знання щодо ризиків, пов'язаних з торгівлею людьми, та правил безпечної поведінки вдома і за кордоном, а також піднімали свою самооцінку та знаходили внутрішні ресурси.
В кожній віковій групі я проводила корекційно-розвиткові заняття за програмами: «Джерельця доброти», «Сонячна країна». На заняттях діти вчилися толерантно спілкуватись, проявляти емпатію, закріплювали знання про свої права та обов’язки, позитивно соціалізувалися.
Для батьків мною були створені нові
сторінки на сайті закладу з інформаційною метою та допомогою у вихованні малят,
а саме: "Виховання без насильства", "Стоп, булінг!",
"Безпека в інтернеті", "Кібербулінг – що це та як це зупинити?",
а також були виготовлені буклети для куточків інформації в кожній віковій
групі: "Виховуємо толерантну особистість", "Зупинимо булінг
разом", "Як підтримати та соціалізувати дітей в умовах війни",
"Відверто про ВІЛ і СНІД", "Правове виховання
дошкільників", "Рекомендації щодо попередження та протидії насильству
в сім'ї".
День толерантності
16 листопада у всьому світі відзначають день толерантності.
Тому саме в цей день я та вихователь-методист Бусленко Н.І. підготували для педагогів ЗДО №5 "Іванко" психолого-методичний кейс "Соціалізація дошкільників в умовах сьогодення". Наталія Іванівна розширила уявлення колег про поняття толерантності та соціалізації дошкільників, ознайомила з парціальними програмами "Вчимося жити разом" та "Український віночок. Київщина", провела дискусію "Ранкове коло: чи варто і як його проводити?" А я запропонувала учасникам підбірку ігор та вправ із соціалізації дітей та дорослих, в ході яких педагоги впізнавали краще один одного (вправа-презентація "Зіркові бейджики"), злагоджено працювали в командах, складаючи правильний алгоритм дій вирішення проблемних ситуацій та виконуючи спільно руханку (кейс "Злі дракончики" та руханка "Енерджайзер"). Також дієвою була робота в парах піч час артистичної гри "Сурдопереклад" та гри-масажу "Тісто-тістечко". Наприкінці заходу педагоги склали ланцюжок позитивних побажань, отримали компліменти й побажання від "Оптимістичного оголошення", а також буклети: "Виховуємо толерантну особистість", "Зупинимо булінг разом!", "Як підтримати та соціалізувати дітей в умовах війни".
День Позитиву
Сонячний настрій залежить не тільки від погоди, а й від посмішок людей, хороших вчинків та добрих справ. Кожна людина може сяяти, як сонце, та дарувати тепло і радість оточуючим. 11 вересня вихованці та педагоги закладу долучилися до міжнародного Дня Позитиву. Для дітей всіх груп мною та фізінструктором Вороніною А.В. були проведені різноманітні ігри-вправи для покращення настрою та дружнього мікроклімату у дитячому колективі. Із цікавістю діти виконували пальчикову вправу «Сонечко», веселу руханку «Ха-ха-ха», переглянули мультфільм «Просто так», подорожували до океану та імітували рухи його мешканців. Атмосфера була наповнена усмішками, позитивними емоціями, хорошим настроєм.
Для педагогів я підготувала психоемоційну скриньку «Наші ресурси». Запропонувала колегам психологічні хвилинки, спрямовані на стабілізацію емоційного стану: зняття тривожності, стресу, зміцнення стресостійкості, поновлення внутрішніх ресурсів як у дорослих, так і у дітей. А під час виконання арт-техніки «Мій оберіг» педагоги виготовили свої власні іменні обереги, закодовані в українську вишивку. Усі присутні повправлялись в дієвих техніках щодо збереження ментального здоров’я та отримали багато позитивних емоцій.
Студія риторики "Досягаємо успіху разом"
Фототехніки для позитиву
Збереження та відновлення ментального здоров'я є одним із актуальних завдань нашого сьогодення. Про нього потрібно піклуватися щодня, не зважаючи на труднощі, втому, негатив та тривожність. Тому я протягом року продовжую проводити заняття з дошкільниками на базі Іванківського ЗДО №5 "Іванко" за програмою "Джерельця доброти", а також постійно додаю корисний матеріал на сайт для педагогів та батьків. А ще вирішила дистанційно провести з колегами та батьками позитивні фототехніки "Наші усмішки" та "Барви природи". Протягом декількох днів надходила велика кількість приємних фото, за допомогою яких учасники передавали всім свій теплий, душевний, усміхнений привіт, а також ділилися красою природи, яку вони побачили навколо себе. Природа - це цілюще джерело позитивної енергії, а ми іноді просто не помічаємо радісних миттєвостей її пробудження, квітучого життя. А сила теплої посмішки - неоціненна: даруючи її іншим, ми наповнюємо своє життя радістю, чуйністю, душевністю. І ось ці фотомиті, які оформлені у яскраві колажі, будуть ще не раз радувати наше око своїм оптимізмом і нагадувати нам, як можна зміцнювати своє ментальне здоров'я. Бережіть себе!
Психологічна кав'ярня "Сонечко"
Кейс-технологія "Емоційні сходинки інтелекту"
25 січня 2023 року я провела для педагогів кейс-технологію "Емоційні сходинки інтелекту", метою якої було підвищити рівень знань педпрацівників щодо розвитку власного емоційного інтелекту та емоційного інтелекту у дітей, вчити практично застосовувати різні методи та прийоми розвитку ментальної сфери дітей дошкільного віку. І цю мету, а також створення умов для психоемоційного комфорту, позитивної взаємодії та поновлення внутрішніх ресурсів було досягнуто в ході проведення таких складових як вправа-привітання "Ланцюжок єдності", полілог, кейс-технологія (алгоритм дій при вирішенні проблемних ситуацій), пам'ятка для педагогів, складання абетки емоційного інтелекту, ігровий калейдоскоп та вправа-подяка "Вдячні емоції". Присутні збагатили свій досвід новими знаннями та практиками, а також отримали багато позитивних емоцій.
Всеукраїнська кампанія "16 днів проти насильства"
З 25 листопада - по 10 грудня 2022 року проводилась Всеукраїнська кампанія "16 днів проти насильства", до якої ефективно долучився і педагогічний колектив мого садочка. Я в рамках цієї кампанії провела для педагогів дискусію "Торгівля людьми - це не міф, це реальність!" та круглий стіл "Булінг: інформація, проблема, вирішення", які стосувались гострих проблем, пов'язаних з цими негативними явищами в нашій країні, а для дітей проводились заняття за програмами "Сонячна країна" та "Джерельця доброти". Для батьків та гостей сайту садка мною були поновлені рубрики: "Протидія булінгу", "Безпека дітей у цифровому просторі", "Правове виховання", а також створена нова рубрика для батьків "Виховання без насильства" з дієвими рекомендаціями та порадами. Педколектив ЗДО №1 "Сонечко" завжди приділяв належну увагу захисту прав маленьких вихованців і надалі створюватиме належні умови для ефективної правової освіти.
Інтерактивна майстерня "Сонячний дім"
26 вересня на базі нашого садочка я провела інтерактивну майстерню "Сонячний дім" для педагогів ЗДО. Метою цього заходу було підвищити рівень знань педпрацівників щодо збереження психологічного здоров’я та зняття стресового психоемоційного стану дітей, навчити практично застосовувати форми впливу на дітей задля створення психологічного комфорту в дитячому колективі, а також поновити внутрішні ресурси. Педагоги ефективно та плідно попрацювали під час проведення та виконання різноманітних завдань: вправа "Кубик оптиміста", вправа "Життя продовжується...", полілог "Розуміння", арт-вправа "Дерево сили", дихальні та тілесні вправи, руханки, вправа-подяка "Разом все здолаємо". На завершення зустрічі присутні добудували "Сонячний дім", в якому завжди буде затишок, спокій і мир, адже він побудований з гарного настрою, позитивних думок, впевненості та віри, розуміння, радості і вдячності.