Основи організації інклюзивної освіти в ЗДО

   Сучасний дошкільний заклад відкритий для  всіх дітей.  Включення дітей з особливими потребами в освітній процес  ЗДО змінює передусім установки педагогів на розуміння особливостей розвитку дітей та врахування їхніх особливих потреб та потенційних можливостей розвитку в  освітній роботі. Особливості дітей із порушеннями психофізичного розвитку неможливо нівелювати, тому потрібно змінювати організацію освітнього процесу в групі задля вирішення завдань навчання, виховання і розвитку всіх дітей в групі.

   З метою забезпечення цілісного входження дитини з особливими потребами  в загальноосвітній простір, що відповідатиме її потребам і можливостям, в сучасному садку передбачена така форма організації освіти, як інклюзивна. Інклюзивна освіта означає створення умов для отримання, засвоєння і використання знань, умінь і навичок дітьми з особливими освітніми потребами в різних видах діяльності разом з усіма однолітками групи. Тому загальною метою ЗДО з інклюзивною освітою є забезпечення умов для спільного виховання і вчання дітей з різними психофізичними особливостями розвитку. 

Завданнями такого закладу є:

  • створення комфортного простору для всіх дітей;
  • створення інклюзивного розвивального середовища, яке сприяє гармонійному розвитку особистості особливої дитини;
  • формування толерантного товариства дітей, батьків, персоналу дошкільного навчального закладу;
  • створення у навчальному закладі педагогічної системи, центрованої на потребах дитини та сім’ї.
Принципи організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в групах з інклюзивною формою навчання:
  • індивідуалізації та диференціації;
  • єдності сенсорного (безпосередній чуттєвий досвід дитини як основа розвитку), мовленнєвого (формування різних видів мовленнєвої компетенції), лінгвістичного (засвоєння мовних засобів), комунікативного (включення дітей у різні форми спілкування) розвитку;
  • підтримки самостійної активності дитини;
  • міждисциплінарного підходу (освіта дитини з психофізичним рушенням вимагає комплексного, міждисциплінарного підходу до визначення впровадження методів і засобів її виховання, навчання і розвитку);
  • варіативності в організації процесів навчання і виховання;
  • активного включення в освітній процес всіх його учасників: дітей, батьків і фахівців;
  • партнерської взаємодії з родиною, яка виховує дитину з особливими освітніми потребами (організація такої взаємодії передбачає зустрічі з батьками, бесіди, консультації, інформаційну підтримку, складання індивідуальної програми розвитку з урахуванням запитів сім’ї, залучення батьків до корекційно- розвивальної роботи, організацію зустрічей з фахівцями тощо)є


Відеозаняття для малят

    Батькам дітей 

            з особливими освітніми потребами


Хто такі діти з особливими освітніми потребами?

   В українському законодавстві термін «діти з особливими освітніми потребами» охоплює дітей з порушеннями психофізичного розвитку та дітей з інвалідністю. Це можуть бути діти з дитячим церебральним паралічем, із синдромом Дауна, з аутизмом, із генетичними захворюваннями, з легкою розумовою відсталістю, з порушеннями слуху, зору, мовлення.

Поради батькам дітей з особливими потребами

  • Дитина із особливими потребами потребує постійної батьківської підтримки.
  • Усвідомте, що виховання та навчання дитини з особливими потребами– це довготривалий, складний процес, що потребує Вашого уміння, терпіння, знання.
  • Не відгороджуйте дитину від обов'язків і проблем. Вирішуйте всі справи разом з нею.
  • Для підняття самооцінки, віри дитини в свої можливості – хваліть її за успіхи і досягнення, навіть самі незначні.
  • Не обмежуйте дитину в спілкуванні з ровесниками.
  • Частіше звертайтеся за порадами до педагогів та психологів.
  • Пам'ятайте, що дитина коли-небудь подорослішає і їй доведеться жити самостійно. Готуйте її до самостійного життя. Говоріть з нею про майбутнє.

Підтримка дітей в умовах воєнного стану

1. Старі ритуали

   Якщо можливо, відновіть звичні для дитини елементи освітнього процесу. Це може бути вітання з вихователем уранці, руханка між заняттями, повернення «довоєнного» розкладу тижня – будь-що, добре знайоме дитині. Такий ритуал додає стабільності та створює опору під час навчання для всіх дітей, не лише для дітей з особливими освітніми потребами.

2. Нові ритуали

   Новим ритуалом може бути особливе вітання на початку дня чи прощання після завершення занять. Якщо заняття відбуваються офлайн, найкраще підійде фізичний контакт – давати «п’ять» вихователю або другу тощо. Водночас не забувайте, що ця активність має бути прийнятною для малюка. Так, якщо більшість дітей люблять давати «п’ять», то з обіймами краще бути обережними.

   Якщо заняття відбуваються онлайн, запропонуйте зробити «сенсорну зарядку», коли кожен розповідає, що зараз бачить, чує, відчуває на запах, смак чи дотик. Така вправа «заземлює» та знижує тривожність. Або ж запропонуйте по черзі назвати по одному предмету жовтого кольору, які є навколо них, чи по одному звуку, який вони зараз чують тощо.

3. Зарядка

Перед тим, як переходити до нового заняття, приділіть увагу тілу. Для цього підійдуть:

  • дихальні вправи;
  • розтягування або легка фізична активність (тягнемося вгору стоячи, як дерево, і з видихом нахиляємося вниз; стоячи, плескаємо праву руку лівою і навпаки; тупочемо двома ногами тощо).

Такі вправи повертають увагу до тіла, відволікають від тривожних думок, неспокою та роздратування.

4. Емоції

   Дозвольте дітям розповісти про їхні страхи, занепокоєння, але водночас не змушуйте їх це робити. Усі ми зараз відчуваємо багато розпачу, безсилля, люті, печалі, тож дуже важливо не забороняти дітям висловлювати такі емоції, плакати чи дратуватися.  Запитайте на початку дня: «Як минув вечір? А ніч? Чи гарно спали?». Запропонуйте дітям соціально прийнятний спосіб виразити свої емоції: кусатися не можна, а от чимдуж відгамселити подушку, дрібно порвати папірці абощо – так! Окремо наголосіть на тому, що це – нормальні емоції, їх відчуваємо ми всі.

5. Війна та безпека

   Складіть соціальну історію (прості ілюстрації з короткими підписами) про те, що нині війна, навчання  змінилося, як поводитися, коли лунає сирена, й чому це так важливо. Така історія пояснить дитині, що відбувається, і запропонує послідовний, зрозумілий алгоритм дій у певній ситуації (повітряна тривога тощо).

Корисне посилання:

                                                              Особливим дітям - особлива увага